Zdarza się, że magnolie czasami zamierają. Co robić aby ustrzec się takiej sytuacji? Poniżej podaję kilka ważniejszych przyczyn oraz metody zapobiegania im.
Uwaga!
Bardzo korzystnym zabiegiem w walce z chorobami i szkodnikami jest opryskiwanie roślin w ogrodzie jesienią (w październiku) lub wiosną (marzec-kwiecień) przy temperaturze powyżej +10°C olejem parafinowym.
Sądzę, że tych kilka uwag zamieszczonych ponieżej przyczyni się do lepszego zrozumienia wymagań magnolii i pozwoli uniknąć wielu błędów.
1/ Niewłaściwe podłoże
Z reguły zawiera zbyt dużo wapnia. Korzenie magnolii nie rozwijają się prawidłowo i zaczynają zamierać. Na liściach pojawiają się żółte przebarwienia (chloroza). Nerwy pozostają zielone. Przy dużej zawartości wapnia (pH 7,0 lub więcej) najmłodsze liście są całe cytrynowo-żółte i zamierają. Jedyną radą jest właściwe przygotowanie podłoża przed sadzeniem. W przypadku zbyt
wysokiego pH należy dodać kwaśnego torfu lub ziemi wrzosowej i wymieszać. Dla magnolii już rosnących w takich warunkach pewnym rozwiązaniem może być ściółkowanie kwaśnym torfem i stosowanie zarówno do podłoża jak i do oprysku chelatu żelazowego w stężeniu 0,1% (10g na 10 l wody). Na kilkunastoletnią magnolię trzeba zastosować około 50-100 g chelatu rozpuszczonego w 50-100 l wody i podlać takim roztworem roślinę raz w roku.
Źle rosną również magnolie na ziemiach bardzo zwięzłych i podmokłych, a także na piaszczystych. W przypadku ziemi zbyt lekkiej należy wykopać dół o średnicy 1,5 m. i głębokości 50 cm i napełnić go żyznym, przepuszczalnym podłożem. Trzeba pamiętać, że kwasowość nie może być nigdy wyższa niż pH 6,0-6,5.
2/ Uszkodzenie przez gryzonie
Często zdarza się, że myszy lub nornice ogryzają korzenie magnolii i dolną część pnia (pod ziemią). Można się o tym przekonać dopiero po odkryciu wierzchniej warstwy gleby. W przypadku uszkodzenia pnia, należy rany zamalować farbą emulsyjną z dodatkiem 1% Topsinu. Przy silnym uszkodzeniu magnolia wypuszcza wiosną drobne żółte listki, które następnie obumierają. Podłoże wokół magnolii należy okrywać dopiero późną jesienią, gdy wierzchnia warstwa gleby jest już lekko zmarznięta.
3/ Przenawożenie magnolii azotem
Wpływa na ich bujny wzrost ale powoduje większą podatność na przemarzanie. Nie należy stosować nawozów azotowych po 15 lipca.
4/ Zbyt obfite nawożenie
Pewne ograniczenie wzrostu może powodować zbyt obfite nawożenie, co sprawia, że wzrasta zasolenie podłoża. U magnolii rosnących w takim środowisku najstarsze liście zamierają od brzegów już w końcu lipca. Możemy temu częściowo zapobiec, jeżeli w czasie wegetacji 2-3 razy w tygodniu obficie podlejemy rośliny aby przepłukać nadmiar nawozów.
5/ Przesuszenie
Dużo szkody może wyrządzić przesuszenie magnolii wiosną i latem w czasie upalnej pogody. Raz przesuszona młoda magnolia jest już praktycznie stracona.
Dbajmy o ich podlewanie przynajmniej raz w tygodniu.
6/ Przędziorek
Bardzo wiele szkód wyrządza w czasie suchej, upalnej pogody przędziorek. Jest to szkodnik atakujący wiele roślin. Żeruje na spodzie liści nakłuwając je i wysysając soki. Silnie zaatakowane magnolie gubią liście już w lipcu-sierpniu. Są one wówczas tak osłabione, że w następnym roku dają bardzo małe przyrosty.
7/ Plamistość bakteryjna
Jest to choroba objawiająca się brunatnymi, okrągłymi plamami na liściach. Należy opryskiwać magnolie w stanie bezlistnym wczesną wiosną preparatami miedziowymi (np. Miedzianem w stężeniu 0,3%). Zabieg należy powtórzyć wczesną jesienią.
8/ Mączniak prawdziwy
Jest to choroba pojawiająca się w czerwcu i lipcu na liściach. Mączysty nalot deformuje blaszkę liściową i powoduje jej zamieranie. Zwalczanie tej choroby polega na usuwaniu i paleniu opadniętych liści jesienią oraz opryskiwaniu krzewów dostępnymi preparatami chemicznymi.
9/ Brak okrycia zimą
To jeden z podstawowych błędów uprawowych, który powoduje często przemarznięcie młodego systemu korzeniowego. Należy okryć ziemię wokół pnia grubą 20-30 cm warstwą trocin lub kory.